QUI-GON JINN
Élete
Qui-Gon Jinn korai történetét egy félelmetes kudarc fémjelzi, s évek kellettek hozzá, hogy a Jedi Mester túltegye magát ezen. Miután kiképzett egy Padawant, s az sikeresen Jedi lovag lett, Qui-Gon felfogadott egy következő tanítványt, akit Xanatosnak hívtak. Mint Crionnak, Telos bolygó leggazdagabb emberének a fia, Xanatos magas midi-chlorian számmal született. Miután Qui-Gon felfedezte a fiút, Crion vonakodva egyezett bele, hogy a fiát Coruscantra vigyék kiképzésre.
Xanatos nehéz tanítványnak bizonyult, aki nemesi származásával próbált hatni a többi tanulóra a Jedi Templomban. Nyilvánvaló hibáinak dacára, Xanatos ígéretes tanítványnak mutatkozott, aki mindig kereste a módját, hogy többet tanulhasson az Erőről. Végül Yoda késznek találta Xanatost a végő megmérettetésre; megkérte Qui-Gont és a tanítványát, hogy térjenek vissza a Telosra, ahol Crion könyörgött a fiának: csatlakozzon az erőihez, segítsen a bolygó irányításának átvételében. Xanatos igent mondott apja kérésére, és Qui-Gon hirtelen egy csatározásban találta magát a tanítványával egy veszélyes polgárháborúban.
Qui-Gon végül kényszerűségből megölte Criont a csatában. Xanatos, aki tanúja volt apja halálának, hirtelen mestere ellen fordult. Qui-Gon legyőzte Xanatost, de nem volt képes megölni a fiút. Xanatos elmenekült és eltűnt. Qui-Gon, Xanatos árulásától és saját kudarcától kísértve, visszautasította egy újabb padawan felvételét.
Évekkel később Qui-Gon Jinn újra találkozott Xanatosszal. Korábbi tanítványa, aki kinevezte magát az Offworld Corporation titkos vezetőjévé, megpróbálta csapdába ejteni Qui-Gont a Tatooine-on. Qui-Gon megzavarta Xanatos tervét Obi-Wan Kenobi segítségével, egy Jedi reménységgel, akit egyszer már a Jedi mester visszautasított. Xanatos megmenekült a Jedi elől, de Qui-Gon legyőzte a kudarca feletti érzéseit és elfogadta Obi-Want, mint tanítványát. Az elkövetkezendő években sok kalandon mentek keresztül együtt, míg átutazták a galaxist.
Később Mace Windu elküldte Qui-Gont és Obi-Want a Naboo rendszerbe, hogy oldjanak meg egy kereskedelmi problémát. A Kereskedelmi Szövetség droid irányító hajóján harci robotok támadták meg a Jediket, de sikerült megszökniük. Nem sokkal később a bolygó Qui-Gon megment egy különös Gungant, Jar Jar Binkst, aki örök szolgálatot ígért a Jedinek. Qui-Gon és Obi-Wan ezután Theed városába utaztak, ahol kiszabadították Amidala királynőt, és megfogadták, hogy biztonságban elkísérik a Coruscantra.
Útban a Coruscant felé, a királynőnek és a kíséretének le kellett szállni a Tatooine-ra, ahol Qui-Gon felfedezett egy fiatal fiút, Anakin Skywalkert. Megérezte a fiú szoros kötődését az Erőhöz, és azonnal felmentette Anakint a rabszolgaságból, valamint összecsapott egy különös harcossal, akit Qui-Gon Sith lordnak gondolt. Miután éppen csak megmenekült a haláltól, Qui-Gon a Coruscantra ment, hogy bemutassa Anakint a Jedi Tanácsnak. Sajnos, a Tanács nem engedélyezte, Qui-Gonnak, hogy kiképezze a fiút, mert a jövője ködösnek és bizonytalannak tűnt. Mindamellett Qui-Gon maga mellett tartotta a fiút, még az utolsó, végzetes utazásán is.
A Naboon Qui-Gon és Obi-Wan megküzdöttek Darth Maul-lal, a Sith Lorddal. Maul halálos és ravasz ellenfélnek bizonyult. Ahogy Obi-Wannal az oldalán küzdött, Qui-Gon képes volt hárítani Darth Maul csapásait, azonban a küzdelem során a Mester és a tanítványa különváltak. A Sith Lord kihasználta az előnyét, és áttörve Qui-gon védelmét, megölte a Jedi Mestert. Obi-Wan hiába sújtotta halálra a sötét harcost, már semmi sem segített Qui-Gon Jinnen. Utolsó leheletével a mester megkérte Obi-Want, hogy képezze ki Anakint, amit az ifjú tanítvány megígért. Három nappal később elhamvasztották őt a Naboon. A gyászolók közt megjelentek a Jedi Tanács tagjai, Palpatine, Naboo szenátora, Amidala királynő, Jar Jar, Obi-Wan Kenobi, Jedi lovag és ifjú tanítványa, Anakin Skywalker.
Jelleme
- "Szinte aszkétikus, régivágású harcos, aki bölcs és hajlamos filozofálni, ugyanakkor kiváló a küzdelemben. Nagyon erős az öntudata, de rendelkezik a jövőbe látás misztikus képességével is. Nem kifejezetten lázadó, de megvannak a maga normái." - Liam Neeson.
- "Az Élő Erő tartotta össze, az adott neki szívet, elmét és lelket."
Terry Brooks: Baljós Árnyak
A fenti mondat akár mottója is lehetne a Qui-Gon Jinn jellemével foglalkozó fejezetnek, hiszen az Élő Erő volt az, ami meghatározta a mester életét. De mi is az az Élő Erő? George Lucas ezt mondja róla:
- "Már magának az Erőnek is két szintje van: az Élő Erő és a nagyobb, Kozmikus (vagy Egyesítő) Erő. Az Élő Erő teszi fogékonnyá az embert más élőlények iránt, felruházza a megérzés, a mások gondolataiba való helelátás képességével, és így tovább. A nagyobb Erőnek viszont a sorshoz van köze. Aki együttműködik az Erővel, rátalálhat küldetésére, és eldöntheti, hogy vállalja-e vagy sem."
A Jedi Tanács szerint egy lovagban a Kozmikus Erőnek illik dominálnia, látnia kell a döntései mögött lévő jövőt, a sors kusza útjait. Qui-Gon mindig a lelkiismeretére hallgatott, úgy tartotta, hogy a szabályok azért vannak, hogy utat mutassanak az Erő megismerése felé, és ezáltal rugalmasan is kezelhetőek. A Tanács ezen gondolatokért lázadónak tartotta Qui-Gont, pedig felmerült a Tanácsba való felvételének a lehetősége is.
- "A Jedi mesternek egy pillanatra a saját élete jutott eszébe. Tudta, miket szoktak róla mondani a Tanácsban. Önfejű, néha egyenesen meggodolatlan döntéseket hoz. Erős, de olyan ügyekre forgácsolja szét az erejét, amelyek nem méltóak a figyelmére." - Terry Brooks: Baljós Árnyak.
Ilyen ügy volt például, mikor Xanatost elhozta apja mellől. A Jedi lovag-jelölteket néhány hónapos korukban már elszakítják a szüleiktől, hogy ne fertőzze meg őket semmilyen bűnös eszme, gondolat, tapasztalat, hogy csakis az Erő irányítsa lépteiket. Qui-Gon azzal, hogy a fiatal Xanatost maga mellé vette, vétett a szabályok ellen.
Jar Jar Binks elhozatala Otoh Gungából szintén egy olyan lépés volt, ami a jelenlegi küldetésének peremén táncolt. A kétbalkezes gungan csak púp volt a hátukon - vélte többek között tanítványa, Obi-Wan -, Qui-Gon azonban úgy érezte, hogy a későbbiekben szükség lehet Jar Jar szolgálataira. Jóslata beigazolódott.
A tatooine-i kényszerleszállást követően Qui-Gon hasonló hibát vétett, mint Xanatos esetében: felvett egy kilenc éves fiút a hajójára, aki szorosan kötődött az Erőhöz. Yoda Mester azonban fogékony volt a Kozmikus Erőre, és úgy érezte, hogy a fiú sorsa meglepetéseket hordozhat. Qui-Gon határozottan szállt szembe a Tanács akaratával, és úgy döntött, hogy akár engedély nélkül is megkezdi a fiú képzését. Ezzel féltékennyé tette tanítványát, Obi-Want, de végül kibékültek egymással.
A fentiekből kitűnik, hogy Qui-Gont jobbára az érzelmei irányították. Határozott volt, kemény kinézetű és magán viselte - földi szóval - a szamurájok jellemének minden vonását. Ha kellett a legnagyobb feszültségben is nyugodt maradt - például Anakin fogatversenye alatt, vagy míg várakozott a lézer-kapuk között, hogy újra felvegye a küzdelmet Darth Maul-lal. Azonban hajlamos volt a mély empátiára: együttérző volt, segítőkész - akár a feladata ellenében is.Qui-Gon tapasztalt és bölcs volt, s talán mindez abból ered, hogy útjai során megannyi emberrel és lénnyel találkozott. Ha csak tehette, kerülte az erőszakos megoldásokat, s inkább az Erő segítségével vette rá ellenlábasait, hogy változtassák meg a véleményüket. Viszont ha küzdelemre került a sor, félelmetes harcosnak bizonyult.
Utolsó csatájában azonban a sötét oldal gyorsabbnak bizonyult nála.
Forrás: StarWars.hu, Süsü
„Qui-Gon magas, erőteljes felépítésű férfi volt, uralkodó, oroszlánszerű vonásokkal. Szakállát és bajuszát rövidre nyírva, haját hosszúra növesztve, tarkóján összefogva hordta. Tunkiát, nadrágot és csukjás köntöst viselt, jellegzetesen laza és kényelmes ruházatot, széles selyemövvel fogta össze a derekán, amelyről a fényszablyája lógott – épp nem szem előtt, de jól elérhető helyen.”
„Qui-Gon Jinn az egyik legképzettebb vívónak számított a Jedi-rendben. Az a Jedi-mester, aki kiképezte, a legjobb tanítványának tartotta oktatómunkályának elmúlt négyszáz éve alatt [?]. Qui-Gon szerte a galaxisban harcolt már kurta élete alatt, méghozzá legtöbbször olyan reménytelen helyzetben, amikor sokaknak esélyük sem lett volna a helyében. Ám ő túlélte ezeket az összecsapásokat, melyek minden lehetséges módon próbár a tették a tudását és eltökéltségét.
Ezen a napon azonban „emberére” talált. A Sith Lord, aki ellen Obi-Van támogatásával küzdött, legalábbolyan jól bánt a fegyverrel, mint ő, ám jóval fiatalabb és erősebb volt. Qui-Gon már a hatvanhoz közeledett; ifjúkora elmaradt mögötte, és az ereje egyre fogyatkozott. Egyetlen előnye, már ha beszélhetünk ilyesmiről, jelentős tapasztalatából és intuitív megérzéseiből adódott, amellyel ki tudta számítani, miként forgathatja ellene a fénykardot az ellenfele.”
Terry Brooks: STAR WARS: Baljós árnyak |